Kosmetyki sklepowe vs. eko – jakie są właściwie różnice?


Kosmetyki sklepowe vs. eko – jakie są właściwie różnice?
W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na kupowanie kosmetyków naturalnych. Firmy, które oferują kosmetyki organiczne, ekologiczne, z naturalnymi składnikami oraz minimalnymi dodatkami chemicznymi, coraz częściej wprowadzają swoje produkty na rynek. Czy warto z nich korzystać? Czy kosmetyki zwykłe są złe dla skóry? Oto porównanie kosmetyków naturalnych i zwykłych.
Przede wszystkim, należy zrozumieć, co oznaczają te dwie kategorie kosmetyków. Kosmetyki naturalne to te, które zostały wyprodukowane w całości lub w większości ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego, zwierzęcego, jak również bez szkodliwych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Kosmetyki zwykłe to produkty, które mogą zawierać chemiczne składniki, jak również naturalne. Odnosi się to do kosmetyków tradycyjnych i drogeryjnych.Przyjrzyjmy się składnikom. Kosmetyki naturalne zawierają składniki pochodzące z natury, takie jak oleje, woski, hydrolaty czy ekstrakty roślinne. Często są to składniki, które znana jest ich korzystną właściwość dla skóry i organizmu, np. aloes czy ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Kosmetyki eko i organiczne wykluczają zastosowanie szkodliwych środków konserwujących, dodatków chemicznych oraz sztucznych barwników i zapachów. W przypadku produktów kosmetycznych, które nie są naturalne, producent ma większą swobodę w wyborze składników, zarówno roślinnych, mineralnych jak i chemicznych. Składniki chemiczne, takie jak oleje parafinowe, sylikony czy alkohole mogą pozytywnie wpływać na kondycję skóry, jednocześnie jednak przy ich stosowaniu należy zachować umiar. Każdy organizm jest inny i może reagować inaczej na poszczególne substancje. Podczas wyboru kosmetyków warto zwrócić uwagę na etykietę: skład, termin przydatności, informacje o przeciwwskazaniach. To niezmiernie ważne posiadanie wiedzy na temat składu danego produktu, by móc jednoznacznie stwierdzić, czy nie zaszkodzi on skórze.

Często powielaną informacją jest przekonanie, że kosmetyki naturalne przynoszą lepsze efekty. Jest to niejednokrotnie mit. Każdej skórze pasują odmienne składniki, a bioaktywne substancje znajdujące się w kosmetykach naturalnych, nie zawsze mają związane z przeprowadzeniem skutecznej pielęgnacji.

Jeszcze jedną korzyścią z wyboru kosmetyków naturalnych jest to jaki wpływ wywierają na środowisko. Skład posiadający naturalne składniki, w mniejszym stopniu narusza strukturę ekologiczną, zarówno podczas produkcji, jak i po zastosowaniu. Warto wspomnieć także, że kosmetyki naturalne zaczynają być produkowane w bardziej ekologiczny sposób, stosując recykling i zmniejszając zużycie wody.

Jednym z podziałów kosmetyków jest podział na kosmetyki kobiece i męskie, które oferują inne produkty dla różnych potrzeb skóry. Choć żel pod prysznic czy szampon nie wydają się tematami kontrowersyjnymi, warto zwrócić uwagę na skład tych produktów. Różnica w kosmetykach męskich i kobiecych polega zwykle na składnikach o innym działaniu, m.in. szampon dla mężczyzn często zawiera substancje uelastyczniające, a dla kobiet witaminy i składniki proteinowe, wzmacniające włosy. W kosmetykach dla mężczyzn często stosuje się składniki redukujące łupież i przeciwdziałające wypadaniu włosów. Podobnie jest z kosmetykami do twarzy – skóra mężczyzny i kobiety ma odmienne wymagania. Kosmetyki dla kobiet skupiają się przede wszystkim na poprawie wyglądu, m.in. wyrównaniu kolorytu skóry, poprawie kondycji skóry oraz zapobieganiu pierwszym oznakom starzenia się. Kosmetyki dla mężczyzn zawierają więcej składników nawilżających lub kojących podrażnienia po goleniu. W przypadku kosmetyków do pielęgnacji ciała, sytuacja wygląda podobnie. Balsam dla mężczyzn ma zwykle zdecydowanie mniej esencjonalnych zapachów, a składa się przede wszystkim z substancji łagodzących i nawilżających skórę.

Podsumowując: wybór pomiędzy kosmetykami naturalnymi a zwykłymi powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ważne jest, by przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrym rozwiązaniem byłoby stosowanie kosmetyków o różnej formule w zależności od danej sytuacji. Warto zadbać o pielęgnację skóry i używać kosmetyków, które składem odpowiadają naszym potrzebom.

Polecamy kosmetyki naturalne

nLine Cosmetics